21 Kasım 2014 Cuma

OYUN TUTKUSUYLA GELEN BAŞARI HİKAYESİ

Huzurlarınızda 13 Yaşındaki Dünyanın En Genç CEO'su!

 
13 yaşında büyük ihtimalle halen büyüyünce hangi mesleği yapmak istediğinizi düşünüyordunuz değil mi? Önünüzde uzun bir vakit olduğunu, halen hayal kurmak için zamanınız olduğuna inanıyordunuz?
Jordan Casey ile tanışın. 13 yaşında ve hayal kurmak yerine hayallerini gerçekleştirmek için yola çıktığında sadece 9 yaşındaydı. Bugün dünyanın en genç programcısı, App Store uygulama geliştiricisi ve CEO’su. Onlarca ülkede en saygın seminerlerde konuşmalar yapıyor ve ilk bilgisayar oyununu geliştiriyor.
İrlandalı Jordan Casey henüz 9 yaşındayken Flash üzerinden oyunlar geliştirmeye başladı. Zamanla bunun ileride de yapmak istediği meslek olduğunu anlayan Casey, hayal kurmakla yetinmedi ve gerçekleştirmek için kısa sürede inisiyatif aldı. Oyun yazmak için gerekli olan tüm programları sadece 10 yaşında öğrendi. Üstelik bir yandan da okuluna aksatmadan devam ederken.
Casey 12 yaşında ilk App Store oyunu Alien Ball Vs Humans’ı satışa sundu ve şirketi Casey Games’i kurdu. Şirketinin geliştirdiği oyunlar bir kenara düzenli bir şekilde dünyanın dört bir yanında konferanslara katılıyor ve aralarında LinkedInAmazonPayPal gibi sitelerin CEO’larının da bulunduğu dinleyicilere genç bir CEO olarak zor yoldan öğrendiklerini anlatıyor. Sadece geçtiğimiz birkaç ay içindeAlmanyaİngiltereFransaABD ve Hindistan’da konferanslara katıldı.
Casey’nin kahramanları Apple’ın kurucuları Steve Jobs, Steve Wozniak ve fenomen haline gelenMinecraft oyununun yaratıcısı Markus Persson. En iyi fikirlerini ise anneannesinin evinin arka bahçesinde duvara şut çekerek top oynadığında bulduğunu söylüyor. Bir sonraki hedefi ise şirketi ile XBOX ve Play Station için oyun geliştirmek.
Jordan Casey’nin hikayesinden alınacak çok ders var ama bunların çoğunu uygulamak bizim için geç olabilir. Belki çocuklarımız için… Video oyunları ve teknolojiyi çocuklarınızda geçici bir heves veya zararlı unsurlar olarak görmeyin. Eğer çocuğunuzun bunlara ilgisi varsa, teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten birisi olması için de onu cesaretlendirin. Oyun ve programcılık sektörü sahip olduğu devasa imkanlara rağmen halen bir okul diploması yerine sahip olunan beceriye bakılan nadir sektörlerden birisi. Çocuğunuz eğer teknoloji ile iç içe olmak istiyorsa, bunu bir tehlike olarak görmeyin, çocuğunuz için bir fırsata ve kariyere nasıl çevirebileceğinizi düşünün.
Sizin çocuğunuzun tutkusu nedir?
KAYNAK:www.kigem.comHiç yorum yok:

Yorum Gönder